Този продукт, съдържащ биофлавоноида кверцетин, спомага за поддържане на нормалния глюкозен метаболизъм и за доброто състояние на имунната система
Кверцетинът е мощен антиоксидант с множество полезни за организма ефекти, включително поддържането на здравословен холестерол, антивирусно и противовъзпалително действие. За по-доброто усвояване и подобряване на ефективността на кверцетина, към него е добавен бромелаин.
В кои храни може да бъде открит кверцетин?
Кверцетинът е естествен флавоноид, който се намира в растения с преобладаващ червен или лилав цвят: каперси, елда, червен лук и в по-големи количества в кората (обвивката) на ябълки, чушки, чесън, червено грозде, цитрусови плодове, тъмни череши, боровинки, домати, броколи, малини, къпини, арония, в плодовете на морския зърнастец, в някои видове мед, ядки, червено зеле. Кверцетинът се съдържа и в някои напитки, като червеното вино, отварата от шипка, зеления и черния чай.
Какво е действието на кверцетина върху човешкото здраве?
- Предотвратява навлизането на вируса в клетките, като блокира рецепторите, през които може да прониква в нея;
- Спира възпроизвеждането на вируса в заразените клетки;
- Намалява възпалението чрез инхибиране на синтеза и освобождаването на възпалителни медиатори;
- Свързва свободните радикали и реактивните кислородни видове, предпазвайки всички тъкани и органи от тях;
- Облекчава алергичните реакции, като намалява освобождаването на хистамин от мастоцитите;
- Намалява риска от развитие на атеросклероза;
- Предотвратява сгъстяването на кръвта, което може да причини тромбози и други тежки усложнения.
Какво представлява бромелаинът?
Бромелаинът е ензим за смилане на протеини, извлечен от плода и стъблото на ананас. Има мощен противовъзпалителен, антиедематозен, имуномодулиращ, фибринолитичен ефект върху организма. Влияе върху метаболизма на аминокиселината аргинин, която е необходима за производството на азотен оксид (вещество със свойствата на локален хормон). Бромелаинът е полезен за намаляване на подуването и конгестията в засегнатата тъкан след спортна травма или операция. Приемът му намалява болезненото възпаление, свързано със стохондронита, възпаление на хрущяла, който прикрепя ребрата към гръдната кост. Бромелаинът може също да бъде полезен при болка, изтръпване и загуба на двигателна и сензорна функция в пръстите, причинени от синдрома на карпалния тунел. Едно от най-ценните му качества е, че помага на тялото да абсорбира лекарствата.
Като естествен ензим, бромелаинът има много приложения срещу:
- наднормено тегло и затлъстяване;
- вирусни заболявания (херпес, СПИН);
- лош имунитет;
- множествена склероза;
- отоци, синини, рани;
- ревматоиден артрит;
- сърдечно-съдови заболявания (намалява риска от инсулт);
- астма;
- флеберизъм.